Gmina Sławno
Gmina Sławno położona jest we wschodniej części województwa łódzkiego, na wzgórzach opoczyńskich będących północnym obszarem Wyżyny Kielecko –Sandomierskiej, w odległości 100 km od Warszawy , 80 km od Łodzi, 20 km od Tomaszowa Mazowieckiego oraz 10 km od Opoczna. Zajmuje powierzchnię 128 km2, co klasyfikuje ją w grupie gmin średnich pod względem powierzchni. Graniczy od północy z gminą Tomaszów Mazowiecki i Inowłódz, od wschodu z gminą Opoczno, od południa z gminami Białaczów i Paradyż, od zachodu z gminą Mniszków. Przez obszar gminy przebiega droga krajowa Nr 12 relacji Piotrków Trybunalski-Radom, droga wojewódzka Nr 713 Opoczno-Łódź oraz dwie linie kolejowe relacji Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko Kamienna oraz Warszawa-Zawiercie (CMK). W odległość 25 km przebiega droga ekspresowa Warszawa- Katowice.
Gmina Sławno to region przyjazny mieszkańcom, środowisku i inwestorom, posiada przygotowane tereny inwestycyjne o powierzchni ok. 100 ha w tym 37 ha objętych Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną Podstrefa – Sławno (uzbrojone w sieć gazu ziemnego, wodociągi, kanalizację sanitarną oraz drogi). Tereny te posiadają dostęp do niezbędnej infrastruktury technicznej, w skład której wchodzi m.in.: linia energetyczna 15 kV do granic ŁSSE, sieć gazowa średniego ciśnienia, drogi, wodociągi. W Gminie Sławno od lat z dużym rozmachem realizowane są inwestycje infrastrukturalne, które w znaczący sposób podnoszą standard życia mieszkańców. Gmina jest w 100 % zwodociągowana oraz w 80% zgazyfikowana. Wybudowano dwie oczyszczalnie ścieków oraz sieć kanalizacyjną zapewniającą odbiór ścieków. Wysoko również rozbudowana została infrastruktura drogowa. Wójt gminy dba o rozwój infrastruktury technicznej, pozyskuje fundusze unijnych oraz stwarza dobry klimat dla inwestorów. W ostatnich latach przy udziale środków pochodzących z Unii Europejskiej oraz środków krajowych zrealizowano zadania o łowczej wartości ponad 92 000 000,00 zł. Środki te przyczyniły się do rozwoju gospodarczego gminy.
Gmina Sławno leży w zasięgu regionu opoczyńskiego cechującego się bogatą kulturą ludową. Przejawia się ona w tradycyjnych przyśpiewkach ludowych, regionalnych tańcach, muzykowaniu i bogatych i barwnych strojach ludowych. Szeroko znane są nasze pisanki, wycinanki, bibułkowe kwiaty i pająki a także regionalny haft i wyroby tkackie. Regionalne pieśni i tańce propagują ludowe zespoły folklorystyczne i Koła Gospodyń Wiejskich, które swymi występami uatrakcyjniają liczne imprezy lokalne i regionalne.
W 2012 r. w miejscowości Owadów, na terenie wyrobiska kopalni „ NORDKALK” odkryto istne archiwum świata pierwotnego sprzed 148 milionów lat. Archiwum, które stanowi najbliższy znany odpowiednik wiekowy najsłynniejszego stanowiska paleontologicznego na świecie – południowoniemieckiego Solnhofen. Wykorzystując fakt odkrycia skamieniałości, samorząd gminy Sławno wspólnie z naukowcami z Polskiej Akademii Nauk organizował szereg badań naukowych i konferencji na terenie uznanym przez naukowców za niezwykle wyjątkowy geoturystycznie. Działania te doprowadziły do powstania projektu pn .” Wykorzystanie walorów przyrodniczych i kulturowych do rozwoju gospodarki turystycznej w gminie Sławno”. W ramach realizowanego projektu powstał GEOPARK z tarasem widokowym i mini muzeum. Utworzona ścieżkę pieszo rowerową z oświetleniem ulicznym od Owadowa do Sławna . W centrum Sławna przebudowany został przystanek, nadana mu została nowoczesna forma architektoniczna oraz wyposażony został w interaktywną tablicę, stanowiąc tym samym Punkt Informacji Turystycznej w gminie. Zagospodarowano również terenu przed remizą OSP i zabytkowym kościołem parafialnym w Sławnie.
Największy do zagospodarowania turystycznie był teren przy Gminnym Ośrodku Kultury. Powstało tu Centrum Informacji Turystycznej z salą konferencyjną i wypożyczalnią sprzętu sportowego oraz kompleks rekreacyjno – turystyczny w skład którego wchodzi: skatepark, plac zabaw i siłownia na świeżym powietrzu.
Dodatkową atrakcją jest ścieżka rowerowa „NATURA”, na której można sprawdzić swoje umiejętności sportowe w kolarstwie przełajowy. Wszystko zostanie połączone ciągiem ścieżek pieszych i rowerowych.